نحوه کاشت تخمه کدو

کدو را چگونه بکاریم تا محصولی مطلوب برداشت کنیم؟
کدو را چگونه بکاریم تا محصولی مطلوب برداشت کنیم؟
روش کاشت کدو

روش کشت کدو به صورت بذرپاشی مستقیم در زمین اصلی بعد از رفع سرمای بهاره در اواسط و یا اواخر اردیبهشت ماه آغاز می شود. البته ۱۵ ساعت قبل از کشت بذر آن را خیس می نمایند. بذرها در این روش در عمق ۲ سانتی متری از خاک کاشته می شوند.

دمای خاک بایستی حداقل بالای ۱۵ درجه سانتی گراد برای جوانه زنی باشد و رویش در دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد در یک هفته صورت می گیرد. فاصله ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر داخل ردیف ها و از ۱ تا ۳ متر در بین ردیف ها معمول است.

فاصله عریض تر برای کشت توأم در نواحی گرمسیری به کار می رود. کدو های نوع بوته ای نزدیک تر فاصله بندی می شوند. فاصله کاشت کدو تنبل ۱۰۰ در ۱۵۰ سانتی متر و برای کدو مسمایی ۶۰ در ۱۰۰ سانتی متر در نظر گرففته می شود.

کدو حلوایی را می توان به دو روش ایجاد پشته با جوی عمیق و یا ایجاد پشته با جوی کم عمق کاشت نمود. فاصله بوته ها از یکدیگر ۴۵ تا ۷۵ سانتی متر و فاصله خطوط بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ سانتی متر می باشد. با در نظر گرفتن فواصل فوق در هر پشته فقط یک طرف آن را کشت می کنند.

بذر کدو را می توان در خزانه نیز پرورش داد و سپس نشاء آن را به زمین اصلی منتقل کرد. برای این کار تعداد ۲ تا ۳ بذر در گلدان کاشته می شود. دمای خزانه برای پرورش این گیاه ۱۸ درجه سانتی گراد در روز و ۱۴ درجه سانتی گراد در شب است. نشاء پس از حدود ۳ هفته آماده انتقال خواهد بود. در کشت نشایی دو تا چهار هفته قبل از نشاء در مزرعه بایستی اقدام به تهیه نشاء در گلدان ها، بلوک ها و پلیت های پیتی نمود. برای تهیه نشاء در ایران از گلدان های پلاستیکی استفاده می شود.

توصیه می شود در هر چاله دو عدد بذر ریخته و پس از این که بوته ها چهار برگه شدند یکی از آن ها که ضعیف تر است از نقطه تماس با خاک قطع شود.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X